اخبار
افق های همایش کشوری آموزش علوم پزشکی کشور تشریح شد

1399/4/23 دوشنبه

findخبر: زهره داناصفهانی

دکتر نوید محمدی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و دبیر علمی بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی کشور، در گفت و گو با روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، افق های این همایش را تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه این همایش در حالی برگزار می‌شود که کشور در آستانه‌ ورود به سده‌ جدید قرار دارد و به همین علت، لازم است تا افق‌های پیش‌رو، هرچه گسترده‌تر و با دید وسیع‌تر بررسی شوند؛ گفت: بر این مبنا، شعار همایش " افق‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی در سده‌ی پیش‌رو" انتخاب شد.

وی از این همایش به عنوان محلی برای ارائه فعالیت‌های اعضای هیأت علمی و دانشجویان علوم پزشکی کشور در حیطه‌ ارتقای آموزش علوم پزشکی کشور یاد کرد و گفت: این همایش، یک فعالیت عمده توسعه آموزش است که به صورت سالانه در سطح کشور انجام می‌شود و هرچه ابعاد آن وسیع‌تر باشد؛ گفتمان ارتقای آموزش علوم پزشکی در سطح دانشگاه‌ها گسترش پیدا می‌کند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اذعان کرد که باعث خُرسندی است که امروزه واژه‌های مصطلح در علم آموزش پزشکی، برای همه اعضای هیأت علمی و دانشجویان دوره‌های تکمیلی، واژه‌هایی آشنا هستند و این دستاورد عظیم همایش‌های علوم پزشکی در ادوار گذشته است. وی افزود که با توجه به شیوع ویروس کرونا و برخلاف برگزاری همایش به صورت کاملا مجازی، تلاش شده است که همایش با ابعاد همیشگی و از پیش ‌تعیین شده برگزار شود.

دبیر علمی بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی گفت: در سال های اخیر، محوریت همایش بیشتر بر اساس بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش بوده تا میزان پیشرفت آن پیگیری شود؛ پس در همایش امسال هم تا حد زیادی به این موضوع پرداخته شده و با توجه به اینکه در آستانه سال 1400 شمسی قرار داریم، تلاش شده است که محتوای علمی این همایش با شعار " افق‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی در سده‌ی پیش‌رو" به ‌روزرسانی شود تا افق‌های پیش‌رو، به شکل گسترده‌تر و با دید وسیع‌تری مورد بررسی قرار بگیرند.

دکتر محمدی با اشاره به وجود بخش بین‌الملل در این همایش و برگزاری همزمان جشنواره ایده‌های آموزشی نوآورانه و جشنواره شهید مطهری، یادآور شد که مجموعه‌ این رخدادها به طور همزمان، یک رویداد مهم در آموزش پزشکی کشور است که فراگیری و گسترده شدن فعالیت‌های آموزشی را در پی دارد. وی ادامه داد که برنامه و اطلاعات تفضیلی همایش در پورتال آن به نشانی http://ichpe.org  قابل دسترسی است.

بیست و یکمین همایش آموزش علوم پزشکی و سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری و دومین جشنواره دانشجویی نوآورانه آموزشی با شعار "همایشی مطلقا مجازی در هنگامه همه گیری کرونا" و با محور"  افق‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی در سده‌ی پیش‌رو" از روز 20 تا 23 تیر 1399 به صورت مجازی در حال برگزاری است.